Archívum
A LÁNY, AKI NEM ADJA FEL
Kontra Tünde (I-10) rendkívül szerény, csendes lány, ki gondolná róla, hogy az iskolai kötelezettségei mellett napi rendszerességgel birkózással is foglalkozik. A szabadkai Spartacus Birkózó Klub tagja, aki sok megmérettetésen szerepelt, nem is akármilyen eredményekkel. De vajon mi késztet egy lányt arra, hogy ilyen küzdősportot válasszon?
Mesélj nekünk a birkózásról!
A birkózás, mint rivalizálás már a gyermekkor, a felnőtt korra való felkészülés velejárója. Sportként pedig az ókori olimpiák óta rendkívül közkedvelt. Számtalan válfaja ismert. A női birkózás viszonylag újkeletű sportág: a 2004-es athéni olimpiai játékok programját egészítették ki női birkózással. Szerintem nagyon jó eszköz a testi-lelki neveléshez. A versenyzőket súlycsoportokba sorolják és a fiatalokat korosztályok szerint. Jelenleg az ifi (kadét) korosztályú csoportban edzek.
Mikor kezdtél el sportolni és kinek a hatására?
12 évesen léptem először szőnyegre, egy barátnőm hívott el edzésre, s azóta ott ragadtam.
Miért éppen a birkózást választottad?
Már régóta szerettem volna valamit sportolni, és amikor elmentem az első edzésre, nagyon megtetszett.
Már a kezdetektől komolyan vetted?
Az elején még nem, de miután elkezdtem versenyekre járni, rádöbbentem, ha többet edzek, még jobb leszek és eredményeket érhetek el.
Milyen előnyei és hátrányai vannak?
Előnyei, hogy növeli az kondíciót, a kitartást, javítja a reflexeket, és önvédelem szempontjából is hasznos. Különösen egy lánynak! Hátrányai a sérülések, ugyanis rendszeres edzés nélkül a versenyek sérülésveszélyesek. Ütni és rúgni nem szabad. A nőknél szabadfogású birkózás a megengedett, veszélyes vagy fájdalmas fogások, dobások alkalmazása tilos. A görög-római birkózásnál pedig csak a kar és a felsőtest különböző technikáival lehet küzdeni.
Szerinted milyen képességekkel kell rendelkeznie egy birkózónak?
Szerintem kell egy minimális kitartóképesség, de ez idővel nőhet. Nem elég a technika elsajátítása, elszántság, elhivatottság, lelkesedés is szükséges.
Mennyire költséges ezt a sportot űzni?
Nem túl költséges, csak a puha birkózócipőt és a testhezálló mezt kell megvenni, de azt csak versenyeken kell hordani.
Tünde nem dicsekszik kiváló eredményeivel, de több emléktornáról, vajdasági kupáról, szerbiai válogatott kupáról, a moholi kupa nemzetközi utánpótlás-birkózóversenyéről tért haza éremmel.
Amit a birkózás során megtanul, azt az életben is tudja alkalmazni: nem szabad feladni, meg kell birkózni a feladatokkal! Ahogyan az olimpiai játékok mottója üzeni: Citius, altius, fortius! Gyorsabban, magasabbra, erősebben!
Tündének további szép sikereket kívánunk!