Obrazovni profil - modelar odeće (IV. stepen)

Šta radi?

Ideju modnog dizajnera ili sopstvenu kreaciju pretvara u delo. Konstruiše osnovnu konstrukciju muškog, ženskog, dečijeg ili sportskog odevnog predmeta, modeluje ga prema datoj slici modela, izrađuje šablone u traženim veličinama i izrađuje krojnu sliku. Navedene operacije mogu se obavljati ručno ili kompjuterski, uz odgovarajuće programske sisteme. Učenik treba da ima smisla za tehničko crtanje, za preciznost, kreativnost, za estetsko izražavanje i sposobnost za umetničko oblikovanje.

Tokom četiri godine izučavaju se sledeći predmeti:

Srpski jezik i književnost
Strani jezik

Fizičko vaspitanje
Računarstvo i informatika
Fizika
Hemija
Geografija
Biologija
Istorija
Likovna kultura
Sociologija i prava građana
Tekstilni materijali
Crtanje i slikanje
Tehnologija odeće
Konstrukcija i modelovanje odeće
Praktična nastava
Estetsko oblikovanje
Preduzetništvo
Građansko vaspitanje/Verska nastava

Gde radi?

Po završetku srednje škole učenik je osposobljen za rad u tekstilnoj industriji kao saradnik u modelovanju odeće.

Može da se zaposli u malim i srednjim preduzećima, konfekcijskim fabrikama u procesu izrade odevnih predmeta, serijske proizvodnje kao i za unikatnu izradu (izrada kostima u pozorištu, ili neki drugi vid unikatne odeće).

A dalje...

Nakon završetka četvorogodišnjeg školovanja moguć je nastavak obrazovanja na većini visokih škola i fakulteta različitih usmerenja (tehnološki, filozofski, filološki, akademije umetnosti, dizajna i sl.).