Sve aktuelnosti
MEDENI DORUČAK ZA DOBRO JUTRO Udruženje pčelara „Pčela“ iz Subotice organizovalo je u ponedeljak, 18. novembra, u Hemijsko-tehnološkoj školi, predavanje i medeni doručak - namenjen učenicima. Ovo je prvi da su subotički pčelari medeni doručak organizovali u jednoj srednjoj školi, a izbor nije slučajan: „U našoj školi đaci se školuju na nekoliko obrazovnih profila koji imaju ili mogu da imaju veze sa medom i pčelama. Obrazovni profil - veterinarski tehničar može da se upozna sa održavanjem i uzgojem pčela i proizvodnjom meda; prehrambeni tehničari mogu da vide kako se med koristi u proizvodnji prehrambenih proizvoda, a i na području rada – Hemija, nemetali i grafičarstvo značaj meda ogleda se u proizvodnji određenih proizvoda, kozmetičkih preparata i slično“ – ističe pomoćnica direktora Jadranka Vojnić Purčar. Da akcija koja se već godinama sprovodi, daje pozitivan efekat, naglasio je Dragoljub Matić, ispred Udruženja pčelara „Pčela“, dodajući da je cilj stvaranje zdravih navika kod dece. Udruženje je za organizaciju medenog doručka dobilo podršku Grada, što su potvrdile i reči Nenada Ostojića, člana gradskog veća zaduženog za obrazovanje. Da dan počinje - kašikom meda, potvrdile su učenice Adrijana Škundrić i Sanja Savin: „Svako jutro na prazan stomak! Dobar je, podiže imunitet...“.
KAKO POMOĆI POVRATNICIMA Hemijsko-tehnološka škola Subotica jedan je od potpisnika Memoranduma o saradnji u cilju pružanja sveobuhvatne podrške povratnicima po osnovu sporazuma o readmisiji i lokalno osetljivog stanovništva u (re)intergraciji i socijalnoj inkluziji na teritoriji Grada Subotice. Svečanom potpisivanju Memoranduma, upriličenom u petak, 15. novembra, u prostorijama filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, prisustvovale su pomoćnica direktora Jadranka Vojnić Purčar i pedagog Škole Vanja Mihajlović.
- Cilj Migracionog servisnog centra je da našim povratnicima, koji su nekada otišli u inostranstvo da rade, a koji se sve više i više vraćaju, pružimo tu prvu podršku prijave na evidenciju - gde da odu, ko je kontakt osoba prilikom prijave na evidenciju, prilikom izrade dokumenata u PU… Onoga ko nema završeno osnovno obrazovanje, upućujemo u osnovne, zatim u srednje škole ili na neku obuku - objašnjava Verica Vujadinović, direktorka filijale NSZ.
OD SLANIH MAFINA DO VOĆNE SALATE „Mladi kuvaju“ – naziv je promotivne akcije upriličene u Hemijsko-tehnološkoj školi povodom obeležavanja Evropskog dana pravilne ishrane i kuvanja sa decom (8. novembar). Centar za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje Subotica u partnerstvu sa našom i Medicinskom školom i Gimnazijom „Svetozar Marković“, kao i prethodnih godina, organizovala je promotivnu akciju u kojoj su učenici Hemijsko-tehnološke škole učestvovali u četvrtak, 7. novembra, pripremajući ukusne i zdrave obroke u školskoj pekari.
- Učenici odeljenja II-1 pripremali su mafine sa sirom i spanaćem, tortilje sa piletinom i povrćem i voćnu salatu. Prvi deo projekta održan je 17. oktobra, povodom Svetskog dana hrane, kada su učenici pohađali edukativni seminar o pravilnoj ishrani i poremećajima ishrane, u okviru kojih su stekli nova saznanja i naučili nove pojmove (piramida zdrave ishrane, unos tečnosti – uticaj na zdravlje, anoreksija i bulimija, medijska pismenost i ishrana...), dok je priprema hrane u školskoj pekari bio drugi deo projekta – objašnjava prof. Ivanka Bašić Palković. OPŠIRNIJE
UČIMO (SVI) ZAJEDNO Završni deo obuke „Razvijanje inkluzivne prakse“ (Modul 3), kojem je prisustvovalo 27 nastavnika Hemijsko-tehnološke škole, održan je ponedeljak, 4. novembra. Za obuku, koja je deo sveobuhvatnog programa jačanja kapaciteta zaposlenih u obrazovanju, realizovanu putem interneta i uživo, bile su zadužene Branka Bešlić, master psiholog, autor i realizator akreditovanih obuka za prosvetne radnike, i Dijana Kopunović Torma, magistar psiholoških nauka, specijalista razvojne psihologije i psihopatologije. Obuka se realizuje u okviru projekta „Unapređeni ravnopravni pristup i završavanje preduniverzitetskog obrazovanja za decu kojoj je potrebna dodatna obrazovna podrška – Učimo svi zajedno“ koji realizuju Ministarstvo prosvete u saradnji sa UNICEF-om, a podržava delegacija Evropske unije.
Učenici pišu: SUSRET SA OMILJENIM PISCEM U četvrtak, 24. oktobra, posetili smo Sajam knjiga u Beogradu. Imali smo prilike da se upoznamo sa poznatim autorima kao što su: britanski pisac Toni Parsons, David Unger, američki prevodilac i pisac, kao i Nataša Rogelja, slovenačka antropološkinja. Lično sam imala prilike da upoznam svog omiljenog autora Mladena Milašinovića čije sam četiri knjige pročitala, a omiljena mi je njegova najnovija „Srećne devojke su retko budne posle dva ujutru“. U knjigama se uglavnom nalaze ljubavni i životni citati u kojima, verujem, da svako može da se pronađe... Takođe, na Sajmu su se predstavile i poznate knjižare koej su nudile knjige različitih žanrova. Ali nisu samo knjige bile izložene, već smo mogli da se upoznamo i sa nekim fakultetima i univerzitetima. Oni su bili tu da daju putokaze za dalje školovanje...
Kristina Pap III-15
POSETILI SMO SAJAM KNJIGA Učenici Hemijsko-tehnološke škole, ukupno 55 đaka (iz odeljenja 1-9, 2-9, 3-1, 3-3, 3-9, 3-13, 3-15, 4-3, 4-9 i 4-13), predvođeni profesorima Ljiljanom Horvat i Dominikom Demanom, posetili su u četvrtak, 24. oktobra, 67. Međunarodni sajam knjiga. “Ovaj dan bio je namenjen za posete škola. Nakon kupovine karata i zajedničkog fotografisanja, ušli smo grupno u hale Sajma. Sajam je bio velik i veoma posećen! Bila je prisutna većina izdavača iz Republike Srbije, posebno oni veliki i poznati poput "Lagune", "Vulkana", "Delfija", "Prometeja", "Službenog glasnika", "Klia"... Prisutni su bili i izdavači iz Republike Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, a počasni gost bila je Kuba. Na sajmu su bile predstavljene i viokoškolske i srednjoškolske institucije iz Srbije. Prisutni su bili i izdavači stripova” – primećuje profesor Deman. Nakon što su obišli sve tri sajamske hale, profesori i učenici posetili su Tržni centar “Ušće” na Novom Beogradu, i zadovoljni se vratili u Suboticu.
REKA POEZIJE Na celodnevnoj onlajn manifestaciji „Reka poezije“, održanoj u četvrtak, 24. oktobra, među sto škola – učesnica našla se i Hemijsko-tehnološka škola koju su predstavljali učenici: Ištvan Kasa (I-8), Valentina Makar (I-8), Dorina Bakoš (II-8), Lea Molnar (II-10), Mia Bada (III-8), David Homoja (III-8), Emili Nosković (III-8) i Vivien Šipoš (III-8). Oni su recitovali pesme iz riznice mađarske poezije - po slobodnom izboru (pod mentorstvom profesorki Gabriele Lodi i Mercedes Varga). Manifestaciju po sedmi put organizuje Udruženje „Rakoci“, Centar za stručno usavršavanje „Bekeščaba“ i Medijski centar i fondacija za kulturu Bekeščaba u Mađarskoj.
Snimak je postavljen na sajt versfolyam.hu i na „You Tube“ kanal: https://www.youtube.com/watch?v=uSOA9Gey2dg&t=24s (učenici naše škole su od 9:09:31)
O DUALU – NA SAJMU Od 19. do 27. oktobra u Beogradu se održava Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava, gde su u utorak, 22. oktobra, učenice Hemijsko-tehnološke škole (Maja Vuletić, Nikolina Crnković i Barbara Hajdu), na štandu Kancelarije za dualno obrazovanje i nacionalni okvir kvalifikacija, predstavile obrazovne profile koji nastavu pohađaju po dualnom modelu obrazovanja. Tim povodom, štand je posetila direktorica Kancelarije dr Gabrijela Grujić, koja je vreme provela u razgovoru sa učenicama, i razgledanju izloženih proizvoda iza kojih stoji „potpis“ naše škole. OPŠIRNIJE