Sve aktuelnosti
ODEĆA KAO EKSPERIMENT Nastavnice sa područja rada tekstilstvo i kožarstvo: Lidija Šljapić, Jelena Milunović Muminović i Sabina Pećerić prisustvovale su prezentaciji projekta 4F (Fast Fashion? - Fast Forward!), održanoj u petak, 29. novembra, u prostorijama udruženja “Klara i Rosa” (Petefi Šandora 15). Prezentacija je bila namenjena omladinskim radnicima koji su zainteresovani za temu održivosti i koji žele da koriste edukativni materijal, igre i stripove vezane za održivu modu u svom radu sa mladima: “Svi posedujemo i nosimo odeću, a mnogi od nas uživaju u tome da eksperimentišu sa onim što oblače – bilo da želimo da se dopadnemo sebi i drugima, da se izrazimo ili da promenimo izgled. Međutim, da li smo ikada razmislili o tome kako je industrija odeće i mode evoluirala od svog nastanka do danas, odakle potiče odeća koju kupujemo u prodavnicama i koje posledice to ima na svet oko nas…”.
PRVO MESTO NA „POSLOVNOM IZAZOVU“! PRVO MESTO NA „POSLOVNOM IZAZOVU“!
Tim Jane Blagojević, učenice IV-9 odeljenja Hemijsko-tehnološke škole, osvojio je prvo mesto na takmičenju “Poslovni izazov” za regiona Bačka i plasirao se na nacionalno takmičenje. “Poslovni izazov”, takmičenje za region Bačka, održano je u četvrtak, 28. novembra, u organizaciji Dostignuća mladih iz Srbije, okupivši 89 učenika iz 18 srednjih škola. Učenici su imali zadatak da osmisle proizvod/uslugu koja će popularizovati radio i učiniti ga primamljivim za Generaciju Z. Pobednički tim razvio je ideju koja se bavi razvojem, izradom i implementacijom naprednih multimedijalnih sistema za lokale i automobile, sa sopstvenim softverom koji integriše AI tehnologiju za kontrolu muzike, radio stanica, jačine zvuka, GPS navigacije i drugih funkcija. Osim Jane Blagojević, na takmičenju su učestvovali i naši učenici: Dunja Drobac i Aleksandar Veličić IV-9 i Kristina Pap III-15.
Čestitamo učenicima i mentorima! Spremni (su) za nove izazove!
NA FORUMU ZA OSIGURANJE KVALITETA U STRUČNOM OBRAZOVANJU Predstavnici Hemijsko-tehnološke škole učestvovali su na ETF forumu za osiguranje kvaliteta u stručnom obrazovanju i obuci, održanom od 19. do 21. novembra u Beogradu. Tema foruma bila je – „Osiguranje kvaliteta u oblasti karijernog vođenja i savetovanja“, sa posebnim akcentom na kompetencije karijernih praktičara. Prvog dana, u panel diskusiji na temu „Upravljanje karijernim vođenjem i savetovanjem u sistemu formalnog obrazovanja“ učestovao je direktor Hemijsko-tehnološke škole Nikola Matković, sa kolegama – predstavnicima Vazduhoplovne akademije Beograd, Tehničke škole Vlasotince, Matematičke gimnazije, Ekonomske škole „Đuka Dinić“ Leskovac i Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Jadranka Vojnić Purčar, koordinator Tima za KViS , drugog dana foruma učestvovala je u panel diskusiji na temu “Karijerni praktičari u sistemu formalnog obrazovanja“, sa predstavnicima Tima za KViS iz: Srednje škole „Knez Aleksandar Karađorđević“ Kragujevac, Muzičke škole „Vojislav Lale Stefanović“ Užice, Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Ugostiteljsko- turističke škole Beograd i Vazduhoplovne akademije Beograd.
MEDENI DORUČAK ZA DOBRO JUTRO Udruženje pčelara „Pčela“ iz Subotice organizovalo je u ponedeljak, 18. novembra, u Hemijsko-tehnološkoj školi, predavanje i medeni doručak - namenjen učenicima. Ovo je prvi da su subotički pčelari medeni doručak organizovali u jednoj srednjoj školi, a izbor nije slučajan: „U našoj školi đaci se školuju na nekoliko obrazovnih profila koji imaju ili mogu da imaju veze sa medom i pčelama. Obrazovni profil - veterinarski tehničar može da se upozna sa održavanjem i uzgojem pčela i proizvodnjom meda; prehrambeni tehničari mogu da vide kako se med koristi u proizvodnji prehrambenih proizvoda, a i na području rada – Hemija, nemetali i grafičarstvo značaj meda ogleda se u proizvodnji određenih proizvoda, kozmetičkih preparata i slično“ – ističe pomoćnica direktora Jadranka Vojnić Purčar. Da akcija koja se već godinama sprovodi, daje pozitivan efekat, naglasio je Dragoljub Matić, ispred Udruženja pčelara „Pčela“, dodajući da je cilj stvaranje zdravih navika kod dece. Udruženje je za organizaciju medenog doručka dobilo podršku Grada, što su potvrdile i reči Nenada Ostojića, člana gradskog veća zaduženog za obrazovanje. Da dan počinje - kašikom meda, potvrdile su učenice Adrijana Škundrić i Sanja Savin: „Svako jutro na prazan stomak! Dobar je, podiže imunitet...“.
KAKO POMOĆI POVRATNICIMA Hemijsko-tehnološka škola Subotica jedan je od potpisnika Memoranduma o saradnji u cilju pružanja sveobuhvatne podrške povratnicima po osnovu sporazuma o readmisiji i lokalno osetljivog stanovništva u (re)intergraciji i socijalnoj inkluziji na teritoriji Grada Subotice. Svečanom potpisivanju Memoranduma, upriličenom u petak, 15. novembra, u prostorijama filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, prisustvovale su pomoćnica direktora Jadranka Vojnić Purčar i pedagog Škole Vanja Mihajlović.
- Cilj Migracionog servisnog centra je da našim povratnicima, koji su nekada otišli u inostranstvo da rade, a koji se sve više i više vraćaju, pružimo tu prvu podršku prijave na evidenciju - gde da odu, ko je kontakt osoba prilikom prijave na evidenciju, prilikom izrade dokumenata u PU… Onoga ko nema završeno osnovno obrazovanje, upućujemo u osnovne, zatim u srednje škole ili na neku obuku - objašnjava Verica Vujadinović, direktorka filijale NSZ.
OD SLANIH MAFINA DO VOĆNE SALATE „Mladi kuvaju“ – naziv je promotivne akcije upriličene u Hemijsko-tehnološkoj školi povodom obeležavanja Evropskog dana pravilne ishrane i kuvanja sa decom (8. novembar). Centar za promociju zdravlja Zavoda za javno zdravlje Subotica u partnerstvu sa našom i Medicinskom školom i Gimnazijom „Svetozar Marković“, kao i prethodnih godina, organizovala je promotivnu akciju u kojoj su učenici Hemijsko-tehnološke škole učestvovali u četvrtak, 7. novembra, pripremajući ukusne i zdrave obroke u školskoj pekari.
- Učenici odeljenja II-1 pripremali su mafine sa sirom i spanaćem, tortilje sa piletinom i povrćem i voćnu salatu. Prvi deo projekta održan je 17. oktobra, povodom Svetskog dana hrane, kada su učenici pohađali edukativni seminar o pravilnoj ishrani i poremećajima ishrane, u okviru kojih su stekli nova saznanja i naučili nove pojmove (piramida zdrave ishrane, unos tečnosti – uticaj na zdravlje, anoreksija i bulimija, medijska pismenost i ishrana...), dok je priprema hrane u školskoj pekari bio drugi deo projekta – objašnjava prof. Ivanka Bašić Palković. OPŠIRNIJE
UČIMO (SVI) ZAJEDNO Završni deo obuke „Razvijanje inkluzivne prakse“ (Modul 3), kojem je prisustvovalo 27 nastavnika Hemijsko-tehnološke škole, održan je ponedeljak, 4. novembra. Za obuku, koja je deo sveobuhvatnog programa jačanja kapaciteta zaposlenih u obrazovanju, realizovanu putem interneta i uživo, bile su zadužene Branka Bešlić, master psiholog, autor i realizator akreditovanih obuka za prosvetne radnike, i Dijana Kopunović Torma, magistar psiholoških nauka, specijalista razvojne psihologije i psihopatologije. Obuka se realizuje u okviru projekta „Unapređeni ravnopravni pristup i završavanje preduniverzitetskog obrazovanja za decu kojoj je potrebna dodatna obrazovna podrška – Učimo svi zajedno“ koji realizuju Ministarstvo prosvete u saradnji sa UNICEF-om, a podržava delegacija Evropske unije.