Sve aktuelnosti
NAŠI UČENICI VOLONTERI NA FESTIVALU Učenici Hemijsko-tehnološke škole volontirali su na Festivalu mentalnog zdravlja, u okviru kojeg su, od 10. do 20. oktobra, u Subotici održane brojne tribine, okrugli stolovi, radionice, interaktivna predavanja, izložbe i druge aktivnosti, u cilju da se ukaže na značaj očuvanja mentalnog zdravlja.
- Imala sam već priliku da volontiram, a sada sam htela da steknem dodatno iskustvo, pomognem koliko mogu i naučim nešto novo vezano za mentalno zdravlje. Konkretno, naš zadatak bio je da promovišemo Festival za štandom u centru grada, gde se nalazila kutija za humanitarnu pomoć, kutija “Čepom do osmeha” i kutija u koju su sugrađani ubacivali papiriće sa odgovorima na pitanje – koje lepe stvari su ti se dogodile u toku dana, nedelje, godine… - objašnjava Nevena Jovanović, učenica odeljenja III-11.
VIKEND U MILANU Učenice Hemijsko-tehnološke škole, koje se u okviru “Erazmus+” projekta (“Mi znamo kuda plovimo – tragovima EU”), nalaze na stručnoj praksi u Italiji, protekli vikend iskoristile su za druženje i upoznavanje sa znamenitostima prelepog grada Milano. U pratnji profesorki, učenice su u subotu, 15. oktobra, posetile Muzej nauke i tehnologije “Leonardo Da Vinči”, da bi nedelja, 16. oktobar, bila rezervisana za obilazak čuvene Katedrale “Duomo”, poznate širom sveta po značaju u promociji hrišćanske vere i divnoj gotičkoj arhitekturi. Da podsetimo - petnaest učenica obrazovnog profila poslastičar i modelar odeće, u pratnji profesorke Lidije Šljapić i Teodore B. Varga, dve nedelje provešće u Italiji, gde stiču dragocena znanja i iskustva, ali i šire vidike obilazeći gradove i znamenitosti.
Stručna praksa za naše učenike u Italiji: “MI ZNAMO KUDA PLOVIMO” Ukupno 15 učenica Hemijsko-tehnološke škole, u okviru “Erazmus+” projekta (pod nazivom “Mi znamo kuda plovimo – tragovima EU”), naredne dve nedelje provešće u Italiji, obavljajući stručnu praksu. Ova nesvakidašnja i dragocena prilika ukazala se učenicama obrazovnog profila poslastičar i modelar odeće. One su 8. oktobra, u pratnji dve profesorke (Lidija Šljapić i Teodora B. Varga) krenule put Italije, a prvo odredište bio je glavni grad Slovenije. U Ljubljani su se, uz stručnog vodiča, upoznale sa znamenitostima prelepog grada, da bi sledećeg dana nastavili put do konačnog odredišta - Milano, Italija. Prvi dan bio je rezervisan za obilazak radnih mesta, upoznavanje sa načinom rada i mentorima u kompanijama u kojima će se realizovati stručna praksa (u periodu do 21. oktobra). Svoje utiske, ali i konkretno radno okruženje u kojem se nalaze, učenice i profesorke putem fotografija dele i sa nama...
PLIVANJE JE DOBRA ŠKOLA Voda ili kopno, za nju je svejedno. Čvrsto stoji na zemlji, a pliva kao delfin! Ona je Paula Fabrik, učenica odeljenja III-4 Hemijsko-tehnološke škole, budući poslastičar, zaljubljenik u vodu, bazen, plivanje. Od šeste godine svakodnevno trenira, a da se trud isplati, dokaz je uspeh koji je postigla i postiže.
- Na takmičenju u Bečeju bila sam druga, u Nišu druga i treća, u Kragujevcu druga, a na lokalu, u Subotici – prva. Član sam Plivačkog kluba “Plava orka” – “Spartak Prozivka”. Sada mi je trener Miroslav Udicki, a na bazenu “Dudova šuma”, gde sam počela, trenirala me je Nevena Kalac.
MUZIKA DIŠE KROZ DUŠU, A NE KROZ SKALE! Petominutni odmor u Hemijsko-tehnološkoj školi. Kroz otvorena vrata biblioteke dopiru zvuci klavira... Učenici prolaze, osluškuju, uđu, uživaju. „Krivac“ sedi za klavirom, prsti lete po dirkama... Jovane, nismo znali da tako lepo sviraš! – oduševljeni smo. A Jovan Radišić, učenik odeljenja IV-11 (budući tehničar za zaštitu životne sredine), stidljivo otkriva:
- Klavir sviram od malih nogu. Sestra je svirala u Muzičkoj školi, nešto znanja sam pokupio od nje, a nešto sam savladao. Ne mogu reći da sam sjajan, ali vremenom sam naučio. I kod kuće imam klavir, akustičnu gitaru, milion instrumenata! Svakog meseca kupim nešto novo.
STUDIJSKO PUTOVANJE – PREDAH ALI EDUKATIVNI! Grupa nastavnika Hemijsko-tehnološke škole, u okviru studijskog putovanja, u petak, 23. septembra, posetila je susednu Hrvatsku. Prva stanica – Kopački rit, i prirodi u pohode! Jedno od najbolje očuvanih poplavnih područja u Evropi, Park prirode Kopački rit, ispresecano jezerima i kanalima kao mozaikom, nadaleko poznato kao stanište brojnim pticama (od kojih su se mnoge mogle videti tokom vožnje brodićem), plenilo je mirom i lepotom... Bliži uvid u biljne i životinjske vrste Kopačkog rita, pružila je poseta prirodnjačkom muzeju koji se nalazi u sklopu Parka. Grupa se potom uputila ka Osijeku, administrativnom središtu Osječko-baranjske županije, u čijem centru se nalazi čuvena Katedrala svetih apostola Petra i Pavla, sagrađena u neogotičkom stilu. O istorijatu bogato oslikanog objekta nadahnuto je govorio profesor Dominik Deman. Osiječka „Tvrđa“, stari grad, bila je poslednje odredište predviđeno studijskim putovanjem. Najveća celina baroknih građevina u Hrvatskoj, koja je posetioce podsetila na Petrovaradinsku tvrđavu u Novom Sadu ili Budim u Mađarskoj, nalazi se na desnoj obali reke Drave i sastoji se od habzburškog bastionskog sistema. Drava je, slažu se mišljenja, jedan od bisera Osijeka, a šetnja njenim obalama bila je pravo uživanje! Za organizaciju studijskog putovanja (kojem je prisustvovao i direktor škole Nikola Matković), bile su zadužene profesorke Nataša Nikoloski i Tunde Bašić, kojima je za obavljanje ovog zadatka dodeljena najviša ocena...
SUSRET SA KULTURAMA U KARPATSKOM BASENU Četiri učenika Hemijsko-tehnološke škole: Adel Dožai (II-6), Dominika Šereš, Bea Šari (III-10) i Čila Horvat (III-4), u pratnji profesora Arpada Nađ Varjaša, zajedno sa vršnjacima iz Rumunije, Slovenije, Ukrajine i Mađarske, boravili su od 2. do 9. jula u Mađarskoj, u okviru programa “Komunikacija među kulturama u Karpatskom basenu”. Naša škola redovni je učesnik ovih susreta koji učenicima donose nova iskustva i poznanstva, pružajući im priliku da vidike (pro)šire i van granica naše zemlje. Prenosimo utiske Čile Horvat:
POKLON KNJIGE ZA PRVAKE U skladu sa praksom uvedenom pre nekoliko godina, i ovog septembra svi učenici prvog razreda Hemijsko-tehnološke škole, koji nastavu pohađaju na mađarskom nastavnom jeziku, posredstvom Mađarskog nacionalnog saveta, dobili su na poklon zbirku tekstova i zadataka „Srpski kao nematernji jezik“ – priručnik koji je od velike pomoći i učenicima i nastavnicima. Svečanoj podeli knjiga, upriličenoj u sredu, 14. septembra, prisustvovala je Aniko Jeras, predsednica Izvršnog odbora Mađarskog nacionalnog saveta. Po njenim rečima, osnovna ideja i koncepcija knjige jeste da pomogne učenicima da nauče (lakše) da komuniciraju.
Opširnije...