Sve aktuelnosti
CRTAJ, SAŠIJ, NOSI, VOLI! Završila je Hemijsko-tehnološku školu i nakon toga – dva fakulteta. Jedan u Zrenjaninu, drugi u Leskovcu. Posao ju je odveo u Italiju, Nemačku, Francusku i Holandiju. Danas živi u Subotici, zaposlena je u „Eminentu" („Legend World Wide") i, kako kaže, obožava svoj posao! Aida Čengić, modelar muške i ženske odeće, bila je gost nedavno održane manifestacije „Fashion Day" u Hemijsko-tehnološkoj školi. U SVOJOJ srednjoj školi. Koje se rado seća.
MODA KOJA HODA Prvi (nadamo se ne i poslednji!) „Fashion Day" u Hemijsko-tehnološkoj školi održan simbolično, na Dan žena, 8. marta, privukao je veliki broj zaljubljenika u modu iz osnovnih i srednjih škola. Manifestacija (za koju se svi slažu da se zaslužila ocenu „pet plus"!), plod je dugotrajnog rada i truda profesora tekstilnog aktiva: Kate Suknović, Ane Žigmanov Vuković, Lidije Šljapić,Monike Marjanov, Katarine Glogovac, Sabine Pećerić, Andreje Kareri, Jelene Muminović Milunović, Jelene Skenderović i mr Dušana Stefanovića.
DAN ZA MODU Simbolično, Dan žena, 8. mart, U Hemijsko-tehnološkoj školi, rezervisan je za „Fashion day", zanimljiv i bogat program u okviru kojeg će budući srednjoškolci, roditelji i nastavnici biti u prilici da upoznaju najkreativniji obrazovni profil naše škole: MODELAR ODEĆE!U programu, koji se sastoji iz tri dela (revijalnog, izložbenog i promotivnog), učestvuju i prikazuju revije svojih modnih kolekcija i izložbene panoe: studenti Univerziteta iz Novog Sada, Beograda i Zagreba, svršeni srednjoškolci Hemijsko – tehnološke škole, modelari odeće - učenici naše škole, socijalni partneri, fakulteti i više strukovne škole. Početak programa zakazan je za 12 časova. Pozvani ste!
OD ŠESTE GODINE ZNA ŠTA HOĆE! Na republičkom takmičenju iz tekstilstva, koje će se održati u martu u Novom Sadu, Hemijsko-tehnološku školu, predstavljaće Kristina Vrgov, učenica II-15 odeljenja, budući modelar odeće. Ova telentovana devojka u decembru je pobedila na školskom takmičenju (oblast – tekstilni materijali) za koje ju je pripremao profesor Dušan Stefanović. Pripremajući se za takmičenje, dobro je naučila šta je pređa, konac, tkanina, pletenina, uočila razliku između prirodnih i veštačkih vlakana... i sve to „začinjeno" sa malo hemije.
(OSNOVNIM) ŠKOLAMA U POHODE Tokom februara i marta predstavnici Hemijsko-tehnološke škole obilaze osnovne škole u gradu i okolini, kako bi osmacima, budućim srednjoškolcima, približili školu i pomogli im da se lakše opredele prilikom sastavljanja „liste želja". Promocije su sastavljene iz dva dela, pri čemu je prvi deo „opšti" i odnosi se na predstavljanje života u školi, područja rada, nastavnih i vannastavnih aktivnosti, dok će na drugom času profesori i učenici održati zanimljiv čas koji se odnosi na jedno od tri područja rada: HEMIJA, HRANA i TEKSTIL. Tako će osnovci biti u prilici da uživo posmatraju eksperimente iz hemije, nauče nešto novo o čokoladi ili učestvuju u kreativnim krojačkim radionicama. Promocije su dvojezične (srpski i mađarski jezik), a sudeći po prvim posetama, ni pitanja ni interesovanja osmaka ne manjka...
KAKO „GOVORITI“ MUZIKU Na školskom takmičenju recitatora, održanom u ponedeljak, 13. februara, prvo mesto zauzeo je Zoran Mitrović, učenik odeljenja III-9 (mentor – prof. Aleksandra Medan). Drugo mesto pripalo je učenici I-15 odeljenja Miljani Milijašević (mentor – prof. Aleksandra Medan), a treće – Anđeliji Stokin, učenici odeljenja I-13 (mentor - prof. Gordana Jurić Veselinović). Dva prvoplasirana učenika predstavljaće našu školu na opštinskom takmičenju recitatora, koje će se održati 22. februara, u Gradskoj biblioteci, gde će nastupiti i učenica II-2 odeljenja Gabriela Terek – na mađarskom nastavnom jeziku (mentor – prof. Otilija Čavić).
DA LI JE DAN DOVOLJNO DUG? Kada na zakazani razgovor sagovornik dođe noseći pulsni oksimetar u ruci, to ne bi bilo čudno da je u pitanju medicinski radnik, a ne učenica trećeg razreda srednje škole! Na laičko pitanje čemu oksimetar služi, Iva Toković, učenica III-9 odeljenja Hemijsko-tehnološke škole (hemijski laborant), kaže da se njime meri zasićenost krvi kiseonikom. A zašto ga nosi? „Interesantan mi je princip rada" – odgovara i počinje da objašnjava šta i kako..., dok sagovornik u momentu shvata da pred sobom ima izuzetnu mladu osobu – buduću naučnicu, sto posto! Na razgovor je došla u društvu drugarice iz razreda Marije Kovač, i to ne bez razloga. Obe su polaznice seminara u Istraživačkoj stanici Petnica (ISP) kraj Valjeva, organizaciji koja se bavi razvojem naučne kulture, naučne pismenosti, obrazovanja i kulture.
HRANA I LJUBAV U susret Danu zaljubljenih, 14. februaru, sa neizostavnim osvrtom na struku i predmet – prehrambena tehnologija, učenici odeljenja III-1, uz pomoć profesorki Zite Bunford i Ivanke Bašić Palković, uredili su pano u holu između prizemlja i prvog sprata. Simboličan naziv „Hrana i ljubav", tekstovi na srpskom i mađarskom jeziku, i mnoštvo fotografija koje krase pano, razbijaju monotoniju, i zimu mrve u parčiće, nagoveštavajući proleće...