Arhiva
CRTAJ, SAŠIJ, NOSI, VOLI!
Završila je Hemijsko-tehnološku školu i nakon toga – dva fakulteta. Jedan u Zrenjaninu, drugi u Leskovcu. Posao ju je odveo u Italiju, Nemačku, Francusku i Holandiju. Danas živi u Subotici, zaposlena je u „Eminentu" („Legend World Wide") i, kako kaže, obožava svoj posao! Aida Čengić, modelar muške i ženske odeće, bila je gost nedavno održane manifestacije „Fashion Day" u Hemijsko-tehnološkoj školi. U SVOJOJ srednjoj školi. Koje se rado seća:
- Iz srednje školi ponela sam jako lepa sećanja! Znanje koje sam stekla mnogo mi je pomoglo, a postala sam ga svesna tek na fakultetu, kada sam došla u situaciju da se uporedim sa drugim studentima. Mi, studenti sa tekstilnog smera Hemijsko-tehnološke škole, moja generacija, bili smo najjači, sa prosekom između 8,5 i 9,5. I danas sam u kontaktu sa drugovima iz odeljenja, prošle godine obeležili smo deset godina od mature. Odeljenjski starešina bila nam je profesorka Zlata Đurić. U sećanju mi je ostala i profesorka Hajnalka Mučalov, koja je predavala tekstilna vlakna. Bila je izuzetno zahtevna, ali je i mnogo davala. Poneli smo najbolje znanje!
Pozitivan stav, osmeh kao zaštitni znak i vedar pogled u budućnost – i bez ružičastih naočara. To je utisak koji stičete o sagovornici. Utisak koji ne vara. I dok se priseća detinjstva i ljubavi prema modi, garderobi, odeći... koju je rano osetila, priča kako je oblačila lutkice, zamišljajući ih kao manekenke. Kasnije je počela da piše tekstove o modi u rubrici „Deca deci" u „Subotičkim novinama", a danas je deo „Legend" tima, profesionalac, poznavalac i večiti zaljubljenik u modu:
- U „Eminentu" sam tri i po godine, sada na poziciji modelara za džins. Radim na uzorcima koji se odobravaju i puštaju u serijsku proizvodnju. Posao je zanimljiv, zahtevan i odgovoran jer od toga šta uradimo, zavisi kako će proizvod na kraju da izgleda. Zato je dobra komunikacija sa dizajn timom – neophodna. U opisu posla je da pratim trendove, posećujem sajmove, da saznam šta će biti moderno sledeće sezone...
Zato su putovanja sastavni deo njenog života. Bordo, Milano, Amsterdam, Regenzburg... Seminari, sastanci, sajmovi, radionice... Razmena mišljenja, iznošenje stavova. Konstantno učenje. Napredovanje. Upoznavanje – ljudi, materijala, tehnika... Dinamika. Izazov.
- Još dok sam bila na studijama, putem konkursa „Dobrodošli u Nemačku!", zajedno sa 59 najboljih studenata iz cele Srbije, provela sam 15 dana u Nemačkoj, obilazeći njihove institucije, upoznajući se načinom studiranja, sistemom obrazovanja... Iako sam trenutno na porodiljskom, i sada učim nemački. Odlazak u inostranstvo nije u planu, ali nikad se ne zna. Nedostaje mi posao koji zaista volim. U početku je bilo teško, ali bile su to slatke muke, slatki izazovi. I na manifestaciji u Hemijsko-tehnološkoj školi bila sam gost ispred „Legend"-a, a naravno i u lično ime. Bilo je fantastično i posebno me je obradovalo što sam videla koliko ima uspešnih bivših učenika. „Fashion Day" definitivno treba da postane tradicija! To je nešto što je mojoj generaciji nedostajalo, da javno pokažemo šta smo napravili, da dobijemo podršku. Videlo se koliko su ponosni svi učesnici manifestacije i to je jako dobro i za školu i za njih lično.
Kao inžinjer tehnologije za industrijski dizajn tekstilnih proizvoda (master) i osobe koja još samo treba da odbrani master rad na smeru: odevna tehnologija, naša sagovornica je prava „adresa" za odgovor na pitanje koje srednjoškolci svakodnevno postavljaju: „Šta danas obući?":
- Definitivno džins! Kvalitetan džins može da traje godinama. Srednjoškolci vole da imaju što više garderobe. Lepše im je i zanimljivije da imaju po tri para farmerica (posebno devojke) pa makar bile i lošijeg kvaliteta, nego jedne kvalitetne. A ne znaju da takav komad garderobe deluje jeftino i to odmah može da se vidi – i po materijalu i po obradi. Glasam za kvalitetan džins, džins koji svima odgovara i može da se kombinuje na različite načine.
O KINESKOJ ROBI
- Kineska garderoba nam je velika konkurencija. Mi smo država u kojoj ljudi nisu novčano najstabilniji i lakše je kupiti jeftinu kinesku robu, ali moram da napomenem da odnos cene i kvaliteta čak i u tom slučaju nije opravdan! Iako izgleda povoljno, roba koju dobijete za taj novac – ne vredi.
„DIVLJI" DŽINS
- U svetu je hit takozvani „selvadge" (divlji) džins koji se ne pere! Farmerice se sašiju i odmah se nose. Specifičan je po tome što se koristi cela dužina materijala, zajedno sa ivicom, rubom. Održavaju se tako što se stave u kesu i ostave u zamrzivaču preko noći, a ujutru se prostru, osuše i – spremne su za nošenje! Zanimljivo je da vremenom boja na delovima koji su izloženiji - spada, pa ih praktično oblikuje vaše telo! „Divlji" džins je apsolutni hit u svetu, ali je cena viša pa još nisu toliko prepoznate na domaćem tržištu.
{besps}aktuelnosti/2016-2017/crtaj-sasij/|align=1{/besps}