Arhiva
POKRENIMO SRCE!
Po šest učenika iz odeljenja I-1, I-11 i I-13, predvođeni profesorkom Jelenom Toljagić, učestvovali su u akciji "Pokrenimo srce", kojom je u utorak, 18. oktobra, obeležen Evropski dan borbe protiv srčanog zastoja.
- Kako bi savladali tehniku spoljašnje masaže srca i pružanja prve pomoći, naši đaci odlazili su na predavanja koja je držala doktorica Mihaela Budimski, ispred Doma zdravlja. Time je zapravo i ispunjen cilj manifestacije koja ima i drugi naziv - Deca spašavaju život. Savladavši ove tehnike, učenici su zaista obučeni za pružanje prve pomoći, dok ne dođe hitna pomoć, a to su nekada ključni trenuci – objašnjava profesorka Toljagić, dodajući da su na centralnoj manifestaciji učenici prikazali masažu srca na lutki.
Po rečima učenika, znanje koje su stekli više je nego korisno, zadovoljni su što su imali priliku da nauče tako važnu stvar, i drago im je što su učestvovali u manifestaciji koja je ove godine okupila preko 200 subotičkih đaka – četrnaest subotičkih osnovnih i srednjih škola. Svi oni su građanima prikazali tehniku masaže srca, koju su savladali na obuci u Službi za hitnu medicinsku pomoć u proteklih desetak dana. Podršku osnovcima i srednjoškolcima pružio je i naš zlatni olimpijac, Davor Štefanek.
Iznenadni srčani zastoj je, prema statistici, treći uzrok smrtnosti stanovništva, posle malignih i kardiovaskularnih bolesti. "Najtačniji podaci koji se odnose na Evropu i SAD, govore o tome da na godišnjem nivou imamo 700 hiljada srčanih zastoja, što je dnevno dve hiljade, koji se dese u vanbolničkim uslovima. Možemo reći da u Srbiji na deset godina izgubimo oko 25 hiljada ljudi u punoj fizičkoj snazi, što je ogroman broj" - iznosi dr Violeta Rafai, predsednica Resuscitacionog saveta Srbije. Po nejnim rečima, iako kardio-pulmonalnom resuscitacijom očevidac može spasiti život osobi kod koje je došlo do prestanka aktivnosti srca, još uvek je nedovoljan broj onih koji su spremni da pomognu, najčešće zbog straha da to neće znati da učine:
- Od izuzetne važnosti je da ispunimo „jaz" od trenutka kad se neko sruši do pristizanja stručnih službi hitne pomoći. Upravo taj jaz možemo savršeno ispuniti laičkom primenom kardiopulmonalne resuscitacije i deca su nam svakako najprijemčivija. Naučno je dokazano da su oni već sa 12 godina sasvim spremni da prihvate način učenja i da im bude prirodno da priđu svemu tome bez straha da će nešto loše uraditi, jer jedina greška koja se može napraviti da se ne uradi ništa. Zato ponovo moramo u škole uvesti edukaciju.
{besps}aktuelnosti/2016-2017/pokrenimo-srce/|align=1{/besps}