Profesori pišu: 80 GODINA OD OSLOBOĐENJA SUBOTICE U DRUGOM SVETSKOM RATU

Učenici odeljenja III-13 i III-13 su sa profesorom Demanom Dominikom prisustvovali obeležavanju Dana oslobođenja grada Subotice od fašizma u Drugom svetskom ratu koja je održana u četvrtak, 10. oktobra. Ceremonija polaganja venaca i svečanost održana je kod Spomenika palim borcima u Drugom svetskom ratu, na Trgu žrtava fašizma, ispred subotičke Katedrale. Svečanosti su prisustvovali predstavnici SUBNOR-a Subotice i drugih gradova u Srbiji, potomci boraca koji su svoj život položili u borbi za slobodu u Drugom svetskom ratu, predstavnici lokalne samouprave, sekretar ruske ambasade, učenici srednjih škola sa svojim profesorima. Trgom su se vijorile zastave Republike Srbije, bivše Jugoslavije, Socijalističkog Saveza i Ruske federacije.

Nakon polaganja venaca, u podnožju spomenika usledilo je intoniranje himne Republike Srbije. Nakon toga prisutnima se obratio gradonačelnik Subotice gospodin Stevan Bakić, a zatim predsednik SUBNOR-a Subotice gospodin Aleksandar Toković. U svojim govorima obojca su naglasili značaj borbe za slobodu i protiv fašizma u Drugom svetskom ratu, kao i veličinu žrtve boraca koji su pali za slobodu. Pomenuta je i velika uloga subotičkih partizana, 1. Subotičkog partizanskog odreda i njegovog hrabrog komandanta Jovana Mikića Spartaka, 8. Vojvođanske brigade u oslobađanju Subotice 10. oktobra 1944. godine. Govornici su naglasili da je u završnim borbama za oslobođenje Subotice i naše zemlje učestvovalo nešto više od 2.000 Subotičana, od kojih je 580 poginulo, a preko 1.000 bilo ranjeno ili postalo ratnim invalidima. Pomenuto je i učešće i žrtve vojnika sovjetske Crvene armije. Gospodin Toković spomenuo je i svečanost i predavanje koje je prethodno veče održano u subotičkoj Gimnaziji, gde su nagrađeni najbolji literarni radovi na temu 80 godina od oslobođenja Subotice. Učenica čija je pesma nagrađena je pročitala svoju pesmu, a zatim je jedan subotički pesnik recitovao svoju pesmu o slobodi. Voditelj ceremonije je nakon toga pozvao okupljene da se pridruže nastavku programa na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi, kod spomenika palim Crvenoarmejcima.

Deman Dominik