PRVONAGRAĐENI NA MEĐUNARODNOM KONKURSU

Učenici Hemijsko-tehnološke škole: Ivan Kovačić II-3 i Rita Sabo Rac III-10, učestvovali su na međunarodnom takmičenju na temu “Nemci i njihovi susedi na istoku”, u organizaciji Ministarstva unutrašnjih poslova, digitalizacije i opština, i Ministarstva za kulturu, omladinu i sport nemačke pokrajine Baden-Virtemberg, i ušli u grupu od deset prvonagrađenih, te će kao nagradu dobiti vaučer za putovanje u neki od evropskih gradova! Učenici su se, pod mentorstvom profesorke Gordane Balažević, takmičili u dve kategorije: Ivan u kategoriji likovnih radova (ilustrovao je srpsku bajku “Borba sa aždajom” - tekst je na nemačkom), dok je Rita u kategoriji literarnih radova, uradila prezentaciju na temu “Aus der Vojvodina in die Schweiz”, predstavivši književnicu Melindu Nađ Abonji, poreklom iz Bečeja, koja odavno živi i stvara u Švajcarskoj. Ovogodišnja država partner bila je Srbija, dok je Udruženje nastavnika nemačkog jezika Srbije pomoglo u realizaciji takmičenja.

• Ovo takmičenje se održava još od 1970. godine. Svake godine se tematski bavi jednom istočnoevropskom državom, regionom ili nekom međunacionalnom temom o odnosu između jugoistoka Nemačke i istočne Evrope. Učešće mogu uzeti učenici osnovnih i srednjih skola. Cilj takmičenja je: ukazati na stoleća nemačke kulture i istorije i njen odnos sa nemačkim jugozapadom; otkrivanje zajedničkih evropskih korena; prenošenje aktuelne slike istočne i srednje Evrope; razbijanje predrasuda i građenje prekograničnih mostova među državama – objašnjava prof. Balažević.