Sve aktuelnosti

Utisci iz Italije: OD POGAČE DO MUŠKOG ODELA

Završena je stručna praksa u kojoj je učestvovalo petnaest učenica Hemijsko-tehnološke škole (profil: poslastičar i modelar odeće), koje su, u okviru Erasmus+ projekta “Mi znamo kuda plovimo - tragovima EU”, period od 8. do 23. oktobra provele u Milanu, Italija. Radeći u modnim salonima i poslastičarnicama, stekle su iskustvo koje će dugo pamtiti, koje će im značiti. Stručnu i svaku drugu podršku učenicama su pružile profesorke Lidija Šljapić i Teodora B. Varga, na čemu su im zahvalne: Mariana Roka, Čila Horvat, Bea Berec, Edina Gašpar, Ines Đeri, Valentina Kolompar, Doroća Petraš, Reka Kuruc, Adel Gandiš, Sara Tot,Viktoria Urban, Agneš Vaštag, Adriana Firsing, Aleksandra Antal i Lea Hajnal.

  • Svideo mi se boravak u Italiji, puno mi znači sve što sam naučila i iskusila. Usavršila sam ručno šivenje, počela brže da radim. Radili smo male serije, torbe i jakne na kojima smo ušivali ukrase i perlice. Generalno, utisak je da se u Italiji, na zapadu, više ceni moda nego kod nas i prednost daju ručnom šivenju u odnosu na mašinsko – zaključuje Lea Hajnal, budući modelar odeće.

Da joj je stručna praksa pomogla da (bolje) nauči da šije ručno, ne krije ni Aleksandra Antal, i dodaje da je oduševljena Milanom – prestonicom mode: “Gledale smo izloge, videle neke nove modele, šta je aktuleno, šta se trenutno nosi, koji su novi trendovi… ono što će tek doći kod nas”.

Mariana Roka, budući poslastičar, ispobala je i nove recepte, a među njima čuvenu italijansku pogaču (fokača), koju nazivaju pljosnatim hlebom ili belom picom. Reč je o popularnom pecivu, vrsti lepinje koja se puni različitim nadevima: lukom, gorgonzolom, krompirom, bundevom, paradajzom, maslinama…

  • Puno mi znači sve ovo, stekla sam ogromno iskustvo, naročito ono vezano za posao, ali i za putovanja jer trebalo je svaki dan putovati od hotela do “radnog mesta”. Pokušala sam da primenim neke nove recepte, nešto mi je i uspelo.

Da su poslodavci bili zadovoljni radom naših učenica, potvrđuje i profesorka Varga, dodajući da su devojke bile pripremljene i vredne: “Značajan je podatak da su pojedinim učenicama poručili da ih, ukoliko žele, po završetku srednje škole, čekaju radna mesta!”.

  • Koliko god se devojkama početak učinio težak, na kraju je bilo i suza zato što napuštamo Italiju! Prva nedelja prošla je u upoznavanju i radu, a druge je već bilo lakše, uhodali smo se. Nije bilo lako, trebalo je navići se na radno mesto, na prevoz (Milano je prevelik grad!), a tu je i jezička barijera. Svako veče organizovali smo sastanke, učenice su vodile dnevnik rada, zapisivale utiske, poteškoće sa kojima su se susrele… Ali mnogo više od poteškoća bilo je lepih trenutaka i neverovatnih iskustava! Jedno od njih, koje će modelarke sigurno pamtiti, jeste upoznavanje sa modnim brendom “Mia Bag” i(li) šivenje muškog odela kod starih majstora. I na licu mesta uverile su se u to koliko se ceni ručni rad… - zaključuje profesorka Šljapić.

 

 

Svoje utiske sa stručne prakse učenice su podelile i sa novinarima, u okviru susreta sa lokalnim medijima, koje je Hemijsko-tehnološka škola organizovala u četvrtak, 27. oktobra.