KOLIKO ZNATE O GRADSKOJ BIBLIOTECI?

Izveštaj sa svečane akademije povodom Dana Gradske biblioteke u Subotici, napisao je profesor Dominik Deman:

U petak 13. oktobra 2017, svečanom akademijom sa početkom u 10 časova, u čitaonici naučno-istraživačkog odeljenja, obeležen je Dan Gradske biblioteke u Subotici, koju je osnovao Ištvan Ivanji profesor gimnazije, istoričar i sveštenik, 13. oktobra 1890. godine. Nakon uvodne muzičke tačke i pozdrava upućenog uvaženim gostima, predstavnicima političkih i kulturnih institucija, okupljenima se obratio direktor biblioteke Dragan Rokvić i izneo neke podatke o životu i radu biblioteke u proteklom periodu. Govorio je o digitalizaciji bibliotečke građe, o nabavci oko 8.000 knjiga tokom protekle godine, nabavci skenera, izneo je podatak da biblioteka trenutno ima blizu 7.000 članova. Zahvalio se na pomoći i podršci Nacionalnih saveta i Ministarstva kulture Republike Srbije. Istakao je dobru saradnju sa bibliotekama iz Mađarske i Hrvatske, a napose sa Segedinom i Osijekom. Od oko 170 biblioteka u Srbiji jedino je subotička trojezična. Pomenuo je i neke događaje iz života Ištvana Ivanjija, kao i da je ova godina 100-godišnjica njegove smrti, a da je u predivnu zgradu arhitekte Ferenca Rajhla, bivšu Kasinu u kojoj je i danas, biblioteka smeštena 1896. godine. Nakon još jedne muzičke tačke, učenika muzičke škole prisutnima se obratio i predsednik Hrvatskog nacionalnog vijeća dr Slaven Bačić, a zatim i dr Lajoš Kovanji čija je knjiga „Sliv Palića“ nagrađena kao najbolja naučna i zavičajna knjiga u protekloj godini.

Početku svečane akademije prethodilo je otvaranje izložbe „Ištvan Ivanji, osnivač biblioteke i monograf“ više diplomirane bibliotekarke Dore Hičik i direktora Dragana Rokvića, u prostoriji gde se nalazi bibliotečki katalog.

biblioteka danju